HARMONOGRAM Wizyty Duszpasterskiej w Rodzinach tzw. Kolęda:
sobota, 18 grudnia 2021 12:13

Wizytę indywidualną prosimy zgłosić w zakrystii lub w kancelarii.  Pozostali mieszkańcy wyznaczonej na konkretny dzień ulicy lub części Parafii są zaproszeni na Mszę się „Kolędową” w danym dniu o godz. 17.00

28 grudnia wtorek

Zwierzyniec I                     -  Msza św. "Kolędowa" o godz. 17.00 w kaplicy w Zwierzyńcu I

29 grudnia środa

Dankowice III, II, Parcele   - Msza św. "Kolędowa" o godz. 17.00 w kaplicy w Dankowicach

30 grudnia czwartek

Dankowice I                      - Msza św. "Kolędowa" o godz. 17.00 w kościele parafialnym

3 stycznia poniedziałek

Lutrowskie, Cicha, Skłodowskiej – Curie

4 stycznia wtorek

11 Listopada, Przemysłowa, Bursztynowa, Dworcowa, Towarowa, Tęczowa

5 stycznia środa

Kuźniczka, Piaskowa, Nowokrzepice, Młyńska

7 stycznia piątek

Powstańców Śląskich, Stolarska, Nadrzeczna, Wesoła, Wenecka, Rynek, Mała, Ciasna, Krótka, Wieluńska

8 stycznia sobota

Kuków, Praga, Sosnowa, Dankowice I 93 – 107

10 stycznia poniedziałek

ks. Muznerowskiego, Słoneczna

11 stycznia wtorek

Mickiewicza, Sportowa, Spokojna

12 stycznia środa

Dolna, Krakowska, 3 Maja

13 stycznia czwartek

Częstochowska

14 stycznia piątek

Andersa, Lipowa, Brzozowa, Kasztanowa, Bukowa, ks. Stasiewicza, Fieldorfa

15 stycznia sobota

Wyspiańskiego

17 stycznia poniedziałek

Chopina, Kozielewskiego, Ustronna, Wiśniowa

18 stycznia wtorek

Ryły, Leśna, Parkowa, Targowa

19 stycznia środa

Kościuszki, Zapłocie

20 stycznia czwartek

Dzielna, Szkolna, Strażacka

21 stycznia piątek

Polna, Ogrodowa

22 stycznia sobota

Słowackiego, Reymonta, Orzeszkowej, Norwida, Asnyka, Prusa, Konopnickiej

24 stycznia poniedziałek

Broniewskiego

25 stycznia wtorek

Dąbrowskiego, Magreta

26 stycznia środa

Sienkiewicza, Solna

27 stycznia czwartek

Kazimierza Wielkiego

 

 

 

 
Śmierć arcybiskupa Stanisława Nowaka
piątek, 17 grudnia 2021 11:58

Pożegnaliśmy ks. Arcybiskupa podczas uroczystosci pogrzebowych w dniach 17 i 18 grudnia. Nie zapominamy o Nim w naszch pełnych wdzięczności modlitwach.

 
Nagroda LUX ex SILESIA dla naszego Rodaka
poniedziałek, 23 sierpnia 2021 10:20

Adres e-mail Parafii: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

foto: Henryk Przondzio/ Gość Niedzielny

Nasz Rodak Prof. Marian Zembala otrzyma nagrodę Lux ex Silesia

 Cyt. za artykułem Przemysława Kucharczaka w serwisie Archidiecezji Katowickiej 

Nagroda arcybiskupa katowickiego Lux ex Silesia trafi w tym roku do wybitnego kardiochirurga, prof. Mariana Zembali. 17 sierpnia, w uroczystość patrona diecezji św. Jacka, ogłosił to w katowickiej katedrze abp Wiktor Skworc.

Prof. Marian Zembala jest wybitnym kardiochirurgiem, wieloletnim dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 1997 roku dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu pojedynczego płuca, a w 2001 r. - również po raz pierwszy w Polsce - przeszczepił choremu płuco-serce. W 2015 r. był ministrem zdrowia. Mieszka w Tarnowskich Górach. Jest żonaty z Hanną, ma czworo dzieci.

Arcybiskup Wiktor Skworc po ogłoszeniu nazwiska laureata zacytował list od prof. Mariana Zembali. "Ze wzruszeniem, radością, ale i należytą pokorą przyjąłem od ks. arcybiskupa wiadomość o rekomendowaniu mojej osoby przez kapitułę do tegorocznej nagrody Lux ex Silesia" - napisał profesor. Wspomniał encyklikę "Lumen fidei" papieża Franciszka, która zrobiła na nim wrażenie. Dodał: "Głęboko wierzę, że ta zaszczytna nagroda, która wyróżniła w przeszłości i wyróżni w przyszłości wielu miłosiernych Samarytanów oddających swoje życie i doświadczenie w służbie potrzebującego bliźniego, będzie dalej jak latarnia wskazywać nowe miejsca i nowe zadania".

Arcybiskup Wiktor Skworc zapowiedział, że wręczenie nagrody odbędzie się w drugą niedzielę października bieżącego roku, w czasie międzyuczenialnej inauguracji Roku Akademickiego w katowickiej katedrze Chrystusa Króla.

Nagroda Lux ex Silesia jest przyznawana od 1994 roku. Otrzymują ją osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in.: Wojciech Kilar, abp Alfons Nossol, Tadeusz Sławek, Henryk Mikołaj Górecki, ks. Remigiusz Sobański, abp Szczepan Wesoły, Franciszek Pieczka, Jan Miodek, Krystyna Heska-Kwaśniewicz, Mieczysław Chorąży, Władysław Nasiłowski i Dorota Simonides.

Opr. ks. Krzysztof

 
Nowy HARMONOGRAM Mszy św. i posługi w Parafii.
czwartek, 11 marca 2021 08:43

 

Adres e-mail Parafii: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Od pierwszej niedzieli wakacyjnej czyli od 27 czerwca 2021 obowiązuje nas nowy harmonogram Mszy św. i posługi w naszej Parafii.

HARMONOGRAM  MSZY ŚW.  W PARAFII p.w. św. JAKUBA Ap. w KRZEPICACH:

W niedziele:   Krzepice  (kościół parafialny)8.00;  10.00;  12.00;   18.00

                       Zwierzyniec I (kaplica) -  9.00

                       Dankowice    ( kaplica) -   11.00

W dni powszednie:  (tylko kościół parafialny)     

                                  od poniedziałku  do piątku -  6.30; 7.00; 17.30 ( 17.00 w X, V, VI);    18.00

                                           Spowiedź w godz.: 6.30 - 7.00 oraz 17.30 – 18.00           

                                  w soboty  -   6.30; 7.00;    18.00 (Msza św. niedzielna)

                                        Spowiedź w godz.: 6.30 – 7.00 oraz o godz. 18.00

Sakr. Pokuty w niedzielę  tylko w miarę możliwości (obecności) drugiego księdza.

Kancelaria czynna według dotychczasowych godzin: od poniedziałku do soboty w godz. 8.00 - 9.00

                                                                             oraz    od poniedziałku do piątku w godz. 16.00 - 17.00

Kancelaria nieczynna jest w uroczystości kościelne oraz dni świąt państwowych i kościelnych i po południu w I-sze Piątki m-ca.

 

 

 

 

 

 
Warto przeczytać by lepiej zrozumieć
sobota, 09 stycznia 2021 13:01

Adres e-mail Parafii: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Epifania - Objawienie Pańskie (Mt 2,1-12)

Dwa pierwsze rozdziały Mt to tzw. Ewangelia dzieciństwa. Składa się ona z pięciu perykop:
- genealogia Jezusa,
- zwiastowanie Jego narodzenia Józefowi,

- pokłon narodów,

- ucieczka do Egiptu i rzeź dzieci betlejemskich,

- powrót do Nazaretu.

W rozdziale 1. Jezus przedstawiony jest jako Syn Dawida i Syn Boży, Zbawiciel swego ludu, natomiast rozdział 2. zawiera symboliczną zapowiedź misji do pogan oraz zbawczego cierpienia, które przyniesie ostateczne wyzwolenie z niewoli grzechu i śmierci. W samym centrum tak ukształtowanego „prologu" do Pierwszej Ewangelii znajduje się opowiadanie o objawieniu [epifanii] Chrystusa narodom pogańskim. Jeżeli podzielimy tekst tej perykopy według głównych podmiotów działających, odkryjemy piękną koncentryczną strukturę: A-B-C-B'-A'. W jej centrum stoi proroctwo Micheasza o narodzinach Króla-Mesjasza w Betlejem.
Opowiadanie jest dynamiczne, pełne ruchu, jego punktem kulminacyjnym jest spotkanie z Dziecięciem: cel poszukiwań i źródło wielkiej radości, a zarazem punkt wyjścia dla nowej, innej drogi (por. w.12). W każdej z tych pięciu krótkich sekcji pojawia się wspólny motyw, główny temat perykopy: poszukiwanie nowonarodzonego Króla żydowskiego, Mesjasza, Władcy i Pasterza Izraela, boskiego Dziecięcia. Tym, co pomaga iść naprzód w tym poszukiwaniu, jest tajemnicza gwiazda (A, A'), król judzki Herod - paradoks! ‑ (B, B'), a nade wszystko słowo proroctwa (C), które jest źródłem nadziei nie tylko dla Izraela, ale i dla Narodów.
Przywódcy Izraela i depozytariusze obietnic mesjańskich - król Herod oraz arcykapłani i nauczyciele ludu - są nastawieni obojętnie lub wręcz wrogo do Nowonarodzonego, a mimo to nawet oni muszą służyć wypełnieniu wielkiego zamysłu Boga, który zechciał objawić swojego Syna poganom. Strukturę perykopy można zatem przedstawić następująco:

A. Magowie pytają: gdzie jest Król?


1 Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy 2 i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon». B. Herod pyta: gdzie?
3 Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. 4 Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz.


C. Arcykapłani i uczeni wskazują na odpowiedź zawartą w Pismach
5 Ci mu odpowiedzieli: «W Betlejem judzkim, bo tak napisał Prorok: 6 A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela». B'. Herod pyta: kiedy?

7 Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. 8 A kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon».

A'. Magowie odnajdują i adorują boskiego Króla
9 Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. 10 Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. 11 Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. 12 A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny.


Egzegeza
1 Mędrcy ze Wschodu
Z pewnością nie byli to „magowie" w sensie wróżbiarzy, czarowników, choć grecki termin magoi zdaje się to sugerować. Żydzi znający Torę odnosili się do magii i wróżbiarstwa z najwyższą odrazą (Kpł 19,26-31; Pwt 18,10-14; 2Krl 21,6) i z pewnością nikt w Jerozolimie nie chciałby z kimś takim rozmawiać. Jeżeli mędrcy ci zostali przyjęci przez króla Heroda oraz arcykapłanów i rabinów, to dlatego, że uznano ich za poważnych mędrców, mających pewne godne uwagi intuicje.
Słowo magos oznaczało również uczonego, filozofa. Filon z Aleksandrii, współczesny Jezusowi żydowski filozof, nazwał tak pogańskiego proroka Balaama, który pochodził ze Wschodu, z kraju nad Eufratem i który przepowiedział, że wzejdzie Gwiazda nad Izraelem (Lb 24,17). Ewangelista prawdopodobnie nawiązuje do tego tekstu nazywając magami pogan ze Wschodu, którzy w tajemniczy sposób, dzięki naturalnemu objawieniu i pracy własnego umysłu odkryli, że w Izraelu ma się narodzić niezwykły Król.
Byli to więc uczeni i kapłani zarazem, pochodzący najprawdopodobniej z Persji. Znany jest epizod z 614 r. po Chr., kiedy to przez Ziemię świętą przetoczył się niszczycielski najazd Persów. Zburzono wiele świątyń i wymordowano dziesiątki tysięcy chrześcijan. Gdy najeźdźcy stanęli przed konstantyńską bazyliką Narodzenia w Betlejem, ze zdumieniem stwierdzili, że na mozaice nad wejściem mędrcy adorujący Dzieciątko są przedstawieni w perskich szatach. Dzięki temu bazylika z IV wieku zachowała się do dziś, choć mozaika na jej frontonie dawno już nie istnieje.

 

Czytaj dalej
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 27