Narodowe Święto Niepodległości
wtorek, 17 listopada 2015 00:00

11 listopada jest dla nas świętem szczególnym. Dzień ten stał się symbolem definitywnego przekreślenia 123. letniego okresu braku własnej państwowości. Święto zostało przywrócone do poprzedniej rangi w 1989 r. po upadku komunizmu. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918r. odbyło się dwutorowo: na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej. Z jednej strony był to czyn zbrojny Józefa Piłsudskiego, a na płaszczyźnie międzynarodowej, działalność Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. Dmowski jesienią 1915 r. wyjechał na Zachód. Uważał, że los Polski zostanie ustalony przez Francję, w interesie której leżało utworzenie silnego państwa w Europie. Mocnym argumentem było utworzenie Armii Polskiej oraz powstanie w sierpniu 1917 r. w Lozannie Komitetu Narodowego Polskiego z siedzibą w Paryżu. Stał się on oficjalnym przedstawicielstwem na Zachodzie.

Proszę kliknąć tutaj, aby przeczytać całość.
 
Św. Michał Archanioł w Krzepicach
wtorek, 08 września 2015 00:00

W dniach od 4 do 6 września 2015 roku w krzepickiej parafii miało miejsce nawiedzenie figury Świętego Michała Archanioła z cudownej Groty Objawień na Górze Gargano. Właścicielem figury są Michalici, których założycielem był błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz (1842-1912), beatyfikowany 19 czerwca 2005 roku w Warszawie.

Oryginalna figura Świętego Michała Archanioła znajduje się w Apulli – południowo-wschodnim regionie Włoch w grocie Góry Gargano w mieście Monte Sant’Angelo, w najsłynniejszym sanktuarium ku czci świętego Michała Archanioła. Rzeźbę w 1507 r. wykonaj Andrzej Contucci zw. Sansowino. Figura jest wykonana w białym marmurze z Carrary. Wysoka na 130 cm przedstawia Archanioła Michała jako uśmiechniętego młodzieńca z lokami na głowie, w stroju rzymskiego legionisty okrytego płaszczem. Pod stopami leży pokonany szatan.

Proszę kliknąć tutaj, aby przeczytać całość.
 
Powrót na pielgrzymkowy szlak...
niedziela, 06 września 2015 00:00

Pewne decyzje rodzą się spontanicznie, jakby obok nas, ale tak naprawdę, to „Duch tchnie jako chce”… Tak było z decyzją, by po 24 latach wrócić na pielgrzymkowy szlak, choćby na jeden dzień.

Proszę kliknąć tutaj, aby przeczytać całość.
 
Nawiedzenie figury św. Michała Archanioła
piątek, 28 sierpnia 2015 00:00

Parafia św. Jakuba Apostoła w Krzepicach wkrótce dostąpi zaszczytu nawiedzenia figury św. Michała Archanioła z cudownej Groty Objawień na górze Gargano. Ów wyjątkowy dla całej parafii okres przypadać będzie na 4-6 września 2015 roku. Z całego serca zapraszamy do wspólnej modlitwy zarówno parafian jak i przyjezdnych gości.

PLAN NAWIEDZENIA

 

 
Krzepickie Dni Jakubowe już za nami...
czwartek, 30 lipca 2015 00:00

Jak co roku, w Krzepicach obchodzono Dni Jakubowe. Rozpoczęły się one już w piątek 24 lipca, trwając do niedzieli 26 lipca. Głównym organizatorem uroczystości był Gminny Ośrodek Kultury w Krzepicach przy współpracy Parafii pw. św. Jakuba. Patronat medialny objęło Radio Katowice oraz Gazeta Kłobucka i Kulisy Powiatu.

Proszę kliknąć tutaj, aby przeczytać całość.
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 11