Narodowe Święto Niepodległości
wtorek, 17 listopada 2015 00:00

11 listopada jest dla nas świętem szczególnym. Dzień ten stał się symbolem definitywnego przekreślenia 123. letniego okresu braku własnej państwowości. Święto zostało przywrócone do poprzedniej rangi w 1989 r. po upadku komunizmu. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918r. odbyło się dwutorowo: na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej. Z jednej strony był to czyn zbrojny Józefa Piłsudskiego, a na płaszczyźnie międzynarodowej, działalność Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. Dmowski jesienią 1915 r. wyjechał na Zachód. Uważał, że los Polski zostanie ustalony przez Francję, w interesie której leżało utworzenie silnego państwa w Europie. Mocnym argumentem było utworzenie Armii Polskiej oraz powstanie w sierpniu 1917 r. w Lozannie Komitetu Narodowego Polskiego z siedzibą w Paryżu. Stał się on oficjalnym przedstawicielstwem na Zachodzie.

 

Wspólna walka o wolność

Sprawa niepodległości dla wszystkich sił politycznych stanowiła najważniejszy cel. Najbardziej predestynowaną osobą do roli przywódcy w odradzającym się państwie był Józef Piłsudski.

To, że udało się odzyskać niepodległość zawdzięczamy: czynowi zbrojnemu legionów, geniuszowi Piłsudskiego i perfekcyjnym działaniom dyplomatycznym obozu narodowego.

Biorąc pod uwagę doniosłość wydarzenia w Krzepicach, jak co roku bardzo uroczyście obchodzono 97. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Organizatorem uroczystości był Gminny Ośrodek Kultury. 10 listopada odbyła się wieczornica patriotyczna w wykonaniu zespołu „FERAJNA” ze Starokrzepic oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Zajączek Pierwszych.

 

Narodowe Święto Niepodległości w Krzepicach

11 listopada w kościele parafialnym pw. św. Jakuba Apostoła w Krzepicach została odprawiona przez księdza Stanisława Krupińskiego uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. W Mszy św. licznie uczestniczyli parafianie, władze samorządowe, poczty sztandarowe OSP, szkół, kombatantów.

Po Mszy odbył się uroczysty przemarsz na cmentarz pod Krzepicki Panteon, pod którym z wielką pokorą, zadumą i refleksją, jednocześnie radością pochyliliśmy się wobec Majestatu Ojczyzny. Odegrano hymn państwowy. Padły słowa uroczystego przemówienia. Mogiłami i nagrobnymi pomnikami pisane są polskie dzieje. Na cmentarzach uczyć się można historii Polski, nie tylko z grobowców ludzi wybitnych ale również z grobów prostych ludzi. Ostatnio odkrywane są kolejne miejsca zbrodni ludobójstwa w drastyczny sposób zaświadczające o dramatyzmie naszej historii, którą wielu chciałoby wymazać. Historia jest nauczycielką życia i fundamentem budowania teraźniejszości i przyszłości. Historia kształtuje osobowość, a poprzez poznanie przeszłości łatwiej zrozumieć współczesność i planować przyszłość. Józef Piłsudski powiedział: „Naród, który nie szanuje przeszłości nie jest wart teraźniejszości, a ni nie ma prawa do przyszłości”.

Ślady dni, które przeszły kryje ziemia, kolebka życia i grobowiec wieków. „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie”. Krzepice pamiętają!

Na zakończenie uroczystości poszczególne delegacje złożyły kwiaty. Orkiestra zagrała wiązankę patriotycznych melodii oraz Rotę.

 

 

mgr Bogdan NapierajNauczyciel, historyk