Św. Michał Archanioł w Krzepicach
wtorek, 08 września 2015 00:00

W dniach od 4 do 6 września 2015 roku w krzepickiej parafii miało miejsce nawiedzenie figury Świętego Michała Archanioła z cudownej Groty Objawień na Górze Gargano. Właścicielem figury są Michalici, których założycielem był błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz (1842-1912), beatyfikowany 19 czerwca 2005 roku w Warszawie.

Oryginalna figura Świętego Michała Archanioła znajduje się w Apulli – południowo-wschodnim regionie Włoch w grocie Góry Gargano w mieście Monte Sant’Angelo, w najsłynniejszym sanktuarium ku czci świętego Michała Archanioła. Rzeźbę w 1507 r. wykonaj Andrzej Contucci zw. Sansowino. Figura jest wykonana w białym marmurze z Carrary. Wysoka na 130 cm przedstawia Archanioła Michała jako uśmiechniętego młodzieńca z lokami na głowie, w stroju rzymskiego legionisty okrytego płaszczem. Pod stopami leży pokonany szatan.

Powitanie

wygłoszone podczas uroczystego przyjęcia figury św. Michała Archanioła

Święty Michale Archaniele - przybyłeś w dniu dzisiejszym do naszej prastarej parafii. To oznacza, że Twoja obecność jest potrzebna w naszych domach, sercach i Ojczyźnie.

Dziś, Ojczyzna nasza jest spektakularnym polem walki złych duchów, walki kąśliwego i krzykliwego zła - szatana - z dobrem i realną siłą, jaką jest sam Bóg. Jakże łatwo zauważają to ludzie patrzący na życie przez pryzmat wartości duchowych, które stanowią fundament do budowania przyszłości.


Ojczyzna nasza - wiele miast i miejscowości - zapisała szczególną kartę w historii Twojego kultu.

Święty Michale Archaniele, Książę chórów anielskich,
otocz nas swoją opieką,
naucz walczyć ze złem,
otaczaj opieką każdego z nas, ludzi zagubionych, samotnych, młodzież i dzieci,
naucz nas odróżniać dobro od zła,
zachowaj czystość każdej duszy postawą żywej wiary, pokory, skromności, łagodności i dobroci.

Prosimy spraw, aby ludzie w obłudnej, materialistycznej, pełnej blichtru, pychy i wyuzdania tzw. "konkurencji", nie musieli się wzajemnie "zagryzać", zatracając swe człowieczeństwo i wszelkie wartości. Niech nie niszczą wszystkiego i wszystkich wokół dla chwilowej wygranej czy tymczasowych zaszczytów oraz mamony, która jak bańka kiedyś zniknie.

Święty Michale Archaniele, witając Cię prosimy, przybądź nam z pomocą!
Przybądź z pomocą każdemu z nas, rodzinom, wiernym, Kościołowi i Ojczyźnie, gdyż tak wiele rzeczy i spraw nam się rozsypuje.
Ratuj naszą Ojczyznę. Niech Twoje zawołanie "któż jak Bóg" zawsze przyświeca myślom i czynom naszym.
Przybądź z pomocą w tym trudnym dziś! Tylu wspaniałych Polaków zginęło 76 lat temu w pamiętnym wrześniu 1939 w czasie okupacji i po wojnie - nie po to, abyśmy byli ślepi i głusi.

Święty Michale, pomóż odzyskać wzrok, wstawiaj się za nami, pokonaj zło panoszące się w Ojczyźnie naszej.

Przybycie Świętego Michała Archanioła do Krzepic w postaci figury było historycznym wydarzeniem w życiu parafii. Uroczystość była świetnie przygotowana łącznie z oprawą muzyczną. Rozpoczęło się w piątek, 4 września, uroczystym powitaniem, nabożeństwem oraz apelem jasnogórskim. W sobotę oprócz nabożeństwa i spotkania dla dzieci została odprawiona Msza święta z modlitwą wstawienniczą przed Najświętszym Sakramentem. W czasie peregrynacji kazania głosił Michalita ojciec Piotr Prokopowicz. Oprócz głębokich rozważań przedstawił objawienia jakie miały miejsce na Górze Gargano. Podczas niedzielnych mszy nastąpił akt osobistego poświęcenia się Archaniołowi Michałowi. Wierni mieli możliwość nabycia pamiątek oraz figurek przywiezionych z Włoch.

Ojczyzna nasza, wiele miast i miejscowości zapisało szczególną kartę w historii kultu do Świętego Michała Archanioła. Wprawdzie Krzepice nie mają w swoim herbie Archanioła, ale zapisały swój udział w nawiedzeniu. Niech wznoszone do Świętego Michała modlitwy przynoszą obfity plon dla Krzepic i naszej Ojczyzny, wszak wiele rzeczy i spraw się nam rozsypuje. Niech Jego zawołanie „Któż jak Bóg” zawsze przyświeca myślom i czynom naszym. Niech On wypełni swą obecnością każdego z nas, ludzi zagubionych, samotnych, młodzież i dzieci.

 

 

mgr Bogdan NapierajNauczyciel, historyk