Krzepickie Dni Jakubowe już za nami...
czwartek, 30 lipca 2015 00:00

Jak co roku, w Krzepicach obchodzono Dni Jakubowe. Rozpoczęły się one już w piątek 24 lipca, trwając do niedzieli 26 lipca. Głównym organizatorem uroczystości był Gminny Ośrodek Kultury w Krzepicach przy współpracy Parafii pw. św. Jakuba. Patronat medialny objęło Radio Katowice oraz Gazeta Kłobucka i Kulisy Powiatu.

W piątek, w godzinach, popołudniowych odbyło się spotkanie z pisarką Małgorzatą Kalicińską oraz Jakubowe Turnieje Sportowe. W sobotę rano odbyła się IV Pielgrzymka Rowerowa Przyjaciół i Sympatyków Dróg Św. Jakuba „Rowerowe Camino”. O 1730 proboszcz parafii, ks. Szymon Szymocha, odprawił Mszę świętą rozpoczynającą sobotnio-niedzielne świętowanie. Po Mszy, w kościele odbył się koncert organowy w wykonaniu jasnogórskiego organisty Marcina Lauzera. Początek koncertu został wykonany na ponad 200-letnich rzadko już dzisiaj używanych organach znajdujących się w Oratorium z boku ołtarza głównego. Melodia Mszy Gregoriańskiej wydobywająca się z drewnianych piszczałek przeniosła nasze odczucia słuchowe w czasie do minionych pokoleń. Wśród kilku utworów, słuchaczy wpatrzonych w XVIII-wieczny Obraz Matki Boskiej Różańcowej Krzepickiej zachwyciło organowe wykonanie i śpiew utworu „Ave Maria” według muzyki Franza Schuberta oraz Giulio Cacciniego.

Po koncercie oraz po oficjalnym otwarciu uroczystości przez Burmistrza i ks. Proboszcza, wręczeniu nagród za osiągnięcia sportowe, uraczyła swoim występem Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Starokrzepic z Mażoretkami. Wokalne talenty w swoim recitalu zaprezentowali Karolina Jędrak i Jakub Kierat, następnie sekcja wokalna Canticum Cordium z Domu Kultury w koncercie „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Wieczorem wszystkich rozbawił Mariusz Kalaga z zespołem wykonując śląskie szlagiery. Dyskotekę poprowadził DJ Emil.

Niedziela zaowocowała kolejnymi atrakcjami. Już o godz. 600 rozpoczęły się zawody wędkarskie na zalewie „Łezka”. O godzinie 1200 została odprawiona uroczysta msza św. odpustowa wraz z procesją przez Ojca Felicjana ze Zgromadzenia Ojców Franciszkanów w Wieluniu przy oprawie muzycznej w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Krzepic. W homilii, Ojciec Felicjan odniósł się do drogi wewnętrznej przemiany jaką przeszedł św. Jakub, aby z człowieka porywczego i pełnego temperamentu, ufającemu we własne siły - dzięki miłości Jezusa - przeobraził się w pokornego apostoła, ufającego nie swojej ludzkiej, ale Boskiej sile. Jakże często jesteśmy w swym ziemskim postępowaniu podobni do porywczości Jakuba – mówił Ojciec Felicjan: porywczy, mądrzejsi od innych, wiedzący wszystko najlepiej. Ale na tej drodze mamy wzór co należy zmienić, aby iść właściwą drogą pokory ucznia Chrystusa.

Niedzielne popołudnie zaowocowało kolejnymi występami utalentowanych, młodych artystów z Domu Kultury i Dziecięcego Zespołu „Wiolinki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Krzepicach, który to zespół niedawno nagrał płytę z okazji swego 15-lecia istnienia. „Piracka podróż przez świat” – to program animacyjny, który zaangażował dzieci na scenie i płycie Rynku. Wystąpili ponadto uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Dankowic i grupa teatralna SOTIE. Natalia Kutuś z Gliwic zaprezentowała francuskie przeboje. Wieczorem bawił wszystkich zespół „Zimna Północ”, a następnie Laureaci Europejskiego Festiwalu Coverów – An Dreo & Karina w programie pn. „Felicita”.

Dni Jakubowe połączyły ze sobą tradycje chrześcijańskie z kulturą. Krzepicki Rynek ożył. Na olbrzymiej scenie zaprezentowano wysoki poziom artystyczny, kulturalny i organizacyjny. Rynek wypełnili licznie przybyli goście i mieszkańcy, stoiska wystawiennicze i handlowe prezentujące rękodzieło i produkty. Można było podziwiać stare samochody i motocykle. Przygotowano wiele atrakcji dla dzieci.

 

 

mgr Bogdan NapierajNauczyciel, historyk