Abp Fulton Sheen - kapłan naszych czasów
czwartek, 27 listopada 2014 00:00

Sługa Boży, Abp Fulton J. Sheen, był chyba jednym z najbardziej znanych współcześnie biskupów amerykańskich. Urodzony w 1895 roku, zmarły w 1979, przez lata swej posługi ewangelizował zarówno wiernych Kościoła Katolickiego, jak i wszystkie błądzące dusze. Był gospodarzem programu „Życie warte życia”, który gromadził miliony amerykanów przed telewizorami. Przemawiał w sposób wyjątkowy, wychodził od konkretnych ludzkich pytań i rozterek i pokazywał rolę wiary w odpowiadaniu na nie. Co więcej, działał ze świadomością nauczania nie tylko wiernych – unikał teologicznego żargonu oraz odwoływał się do zdroworozsądkowej argumentacji.

 

Nigdy nie wstydził się swej wiary, zawsze występował w sutannie, dumnie prezentując umiłowany przez niego Krzyż. Nie korzystał także z wyważonych, perfekcyjnie zaplanowanych zdań, dających złudzenie nadludzkiej elokwencji. Przemawiał z serca szczerą, katolicką nauką i zyskiwał przez to autorytet, zaufanie oraz pełne zrozumienie.

W 1972 r. przemawiając z ambony, Abp Fulton Sheen przedstawił swój testament: „Na kogo można liczyć, aby uratować nasz Kościół? Nie na naszych biskupów, naszych kapłanów ani członków zakonów. To wasze zadanie, ludu wiernego! Pan Bóg dał wam rozum, oczy i uszy, abyście uratowali Kościół. Wasza misja to pilnować, aby wasi kapłani zachowywali się jak kapłani, biskupi jak biskupi, a zakonnicy jak zakonnicy!


Poniżej zamieszczamy odnośniki do nagrań z przemówień Abp Fultona. Wszystkie dostępne są z polskimi napisami, które można włączyć poprzez naciśniecie ikonki ekranu z dwiema kreskami (zostanie ona podświetlona) lub w przypadku tabletów oraz aplikacji, może być to prostokąt z literkami CC. Gdyby jednak ten sposób nie zadziałał, należy kliknąć zębatkę, następnie nacisnąć w pokazanym menu "napisy", a tam wybrać z listy "język polski".

 

 

Znaczenie Mszy Świętej, cz. I Znaczenie Mszy Świętej, cz. II Znaczenie Mszy Świętej, cz. III
O pokusie, cz. I O pokusie, cz. II O pokusie, cz. III
O marnowaniu życia

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego Abpa Fultona J. Sheena

Ojcze Niebieski, źródło wszelkiej świętości, Ty powołujesz w Kościele mężczyzn i kobiety, którzy służą Ci z heroiczną miłością i poświęceniem. Ty pobłogosławiłeś Swój Kościół przez życie i posługę Twojego wiernego sługi, Arcybiskupa Fultona J. Sheena. Pisał i mówił on dobrze o Twoim Boskim Synu, Jezusie Chrystusie, i był prawdziwym instrumentem Ducha Świętego, poruszając serca niezliczonej ilości ludzi. Jeśli jest to zgodne z Twoją Wolą, na cześć i chwałę Najświętszej Trójcy i dla zbawienia dusz, prosimy Cię, aby z Twojego natchnienia Kościół ogłosił go błogosławionym. Prosimy Cię o to przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego. Amen.

 

 

Za pomysł i pomoc w przygotowaniu artykułu dziękuję ks. Stanisławowi Krupińskiemu.
Wpis powstał w oparciu o treść z serwisu adam-czlowiek.blogspot.com

Mateusz RakowskiAdministrator strony swietyjakubkrzepice.pl