Dni Jakubowe 2014
sobota, 12 lipca 2014 21:20

W dniach 26-27 lipca po raz trzeci odbędą się Krzepickie Dni Jakubowe.

Impreza jest nowym spojrzeniem na doroczne święto miasta. Podczas Dni Jakubowych kultura współczesna połączy się z historią i tradycjami już nieco zapomnianymi, a akcenty religijne towarzyszące trwającemu w tym czasie parafialnemu odpustowi ku czci św. Jakuba Starszego będą przeplatały się ze świecką rozrywką.

Imprezie będzie towarzyszył również tradycyjny jarmark kupiecki. Wokół rynku ustawią swoje stoiska rzemieślnicy, rękodzielnicy, artyści, wytwórcy sztuki ludowej, lokalne stowarzyszenia, grupy nieformalne, firmy i instytucje. Organizacja Jarmarku jest nawiązaniem do historii Krzepic – w przeszłości miasteczko słynęło z dynamicznego rozwoju rzemiosła i handlu.

Poniżej przedstawiamy Państwu szczegółowy plan wydarzeń.

 

25 lipca (piątek)
1800 Msza święta w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Krzepicach
1900 Muzyczna inauguracja III Krzepickich Dni Jakubowych. Koncert muzyki klasycznej we wnętrzu kościoła pw. św. Jakuba Ap. w Krzepicach: sopran - Agnieszka Mazur, pianino - Olga Wowkotrub, skrzypce - Siergiej Wowkotrub.
1900 II Jakubowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar ks. Proboszcza Szymona Szymochy oraz Statuetkę Burmistrza i Rady Miejskiej - miejsce rozgrywek: "Orlik" przy Zespole Szkół w Krzepicach. Do udziału w turnieju zapraszamy reprezentacje Parafii, Samorządu, Ochotniczych Straży Pożarnych, lokalnych firm i instytucji oraz miłośników piłki nożnej.
Koordynator i sędzia turnieju - ks. Jarosław Sowa. Zgłoszenia przyjmowane będą w sekretariacie GOK do 22 lipca.
 

26 lipca (sobota)
800 Rowerowe "Camino". Pielgrzymka rowerowa Sympatyków i Przyjaciół Dróg św. Jakuba.
Trasa: Dobrodzień (woj. Opolskie) - Krzepice kościół św. Jakuba Ap.
7:30 - Wyjazd cyklistów autokarem z parkingu przy kościele w Krzepicach. Szczegółowe informacje dotyczące pielgrzymki można uzyskać pod numerem tel. 513 130 220 lub 601 262 603. Zgłoszenia do 22 lipca w sekretariacie Gminnego Ośrodka Kultury.
1600 Jarmarkowy Klub Podróżnika. "Opowieści z Gruzji" - spotkanie z Marcinem Mellerem. Organizatorzy: Gminna Biblioteka Publiczna w Krzepicach. Spotkanie odbędzie się w ogrodzie plebańskim przy Domu Parafialnym w Krzepicach. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, zostanie przeniesione do sali w Domu Parafialnym.
1900 Uroczyste otwarcie III Krzepickich Dni Jakubowych.
1915 "Na świętego Jakuba zagra klarnet, flet i tuba!". Plenerowy koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Zajączek Pierwszych.
1940 "Nasze Talenty". Recital wokalny Joanny Izydorczyk - laureatki tegorocznego, Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "Majowa Nutka" oraz występ pary tanecznej w składzie: Natalia Jadczak i Wojciech Czaja.
2000 "Na ludowo i z przytupem". Występ Kabaretu z Kopydłowa.
2130-2400 "Jakubowe Disco" na krzepickim rynku. Dyskotekę prowadzi: dj Emil.

Dodatkowo:
Stoiska z odpustowymi wypiekami i swojskim jadłem.


27 lipca (niedziela)
600 Zawody wędkarskie dla dorosłych o puchar Burmistrza Krzepic (zalew "Łezka" w Krzepicach). Metoda dowolna na jedną wędkę.
1200 Uroczysta Suma Odpustowa w kościele pw. św. Jakuba Ap. w Krzepicach (oprawa muzyczna - Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Krzepic).
1500 - Barwny Korowód Jakubowy ulicami Krzepic (trasa parady: ul. Strażacka → ul. Sienkiewicza → Rynek) z udziałem zespołu "PIPES&DRUMS" oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Starokrzepic wraz z Mażoretkami.
1520 Występ Dziecięcego Zespołu Wokalnego "Wiolinki"
1530 Bajkowy przekładaniec - animacje sceniczne dla najmłodszych.
1630 "Skrzypek na dachu" oraz folkowe granie i śpiewanie w wykonaniu podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z Dankowic II oraz Ośrodka Najświętszego Serca Jezusa w Rudzie Śląskiej-Halembie.
1730 Koncert orkiestry dudziarskiej "PIPES&DRUMS".
1830 Znane i lubiane przeboje polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej - koncert zespołu młodzieżowego "PERON 95".
1945 "Beczka śmiechu" w wykonaniu komediowego teatru ulicznego "Na walizkach".
2030 Muzyka folkowa, ludowa i góralska we współczesnych aranżacjach - Koncert zespołu "DE PRESS".

Dodatkowo:
Jarmark kupiecki
(artyści, rękodzielnicy, kolekcjonerzy, rzemieślnicy, lokalne stowarzyszenia, firmy i instytucje).
"Historia na karcie malowana". Archiwalne dokumenty i mapy Krzepic oraz sąsiednich miejscowości. Plenerowa wystawa wybranych źródeł historycznych - w szczególności map archiwalnych - dotyczących Krzepic i niektórych sąsiednich miejscowości, przygotowana przez Niezależny Interdyscyplinarny Zespół "Badania Historycznych Miast i Zamków" w składzie: Radosław Herman - archeolog i historyk architektury, Andrzej Kobus - historyk, Wojciech Dudak - archeolog.
III Zlot Jakubów i Krzysztofów. W tym roku zapraszamy również wszystkie Anny. Uwaga! W godzinach 1200-1430 na stoisku Gminnego Ośrodka Kultury w Krzepicach będzie można odebrać zlotowe plakietki. Wszystkie solenizantki i solenizantów zapraszamy do udziału w Barwnym Korowodzie Jakubowym.
Stoiska z odpustowymi wypiekami i swojskim jadłem.
Niedzielny kącik animacji dla najmłodszych.
Rycerskie potyczki i jarmarczne
harce w średniowiecznym stylu.
Konkurs na najładniejsze stoisko wystawiennicze.