VI Tydzień Biblijny
poniedziałek, 05 maja 2014 00:00

Trwa Tydzień Biblijny. Jest to czas uświadamiania sobie, jak ważne jest Pismo Święte dla wzrostu naszej wiary oraz czas zgłębiania Słowa Bożego w kontekście bieżącego roku duszpasterskiego „wierzę w Syna Bożego”. Wykorzystajmy te dni do umocnienia naszej więzi z Bogiem, pamiętając o słowach św. Hieronima, który powiedział, że „nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa.

 

Ksiądz Jarosław w III Niedzielę wielkanocną wygłosił piękną homilię mówiącą, iż Msza święta to uczta podwójna - z dwóch fizycznie osobnych stołów: ambony i ołtarza. Kapłan podkreślił także poważny problem: otóż wielu wcale nie karmi się z pierwszego z nich, często zaraz po mszy nie pamiętamy o czym traktowały czytania lub psalm. Tydzień Biblijny uświadamia nam, że zarówno Słowo jak i Eucharystia są tak samo ważne, dlatego powinniśmy uważnie rozważać teksty Pisma Świętego.

 

Roman Brandstaetter pięknie opisał w swej książce, jak powinniśmy to czynić:

„Pewnego wiosennego dnia dziadek i ja wybraliśmy się na przechadzkę za miasto, w kierunku Góry św. Marcina. Minęliśmy Plac Sanguszków, położony w głębi pięknego, starego parku wśród czerwonych buków i platanów i wyszliśmy na drogę wysadzaną dzikimi jabłoniami.
Dziadek przystanął.
Jest tak pięknie, że warto pomówić o Biblii – powiedział.
I począł mówić o jej sztuce czytania.
Symeon ben Jochaj zwykł mawiać, że każde słowo Pisma kryje tajemnicę – mówił dziadek – a ponieważ do tajemnicy wiedzie zazwyczaj wiele dróg, staraj się Biblię czytać na rożne sposoby. Niekiedy czytaj «z mędrca szkiełkiem i okiem», badaj uważnie każde słowo tekstu, innym zaś razem popuść wodze wyobraźni i rozważaj z bystrością nieco mniej badawczą i wyostrzoną, ale za to z sercem bardziej otwartym, wypadki dziejące się na kartach Księgi. Za każdym razem odnajdziesz w tych fragmentach inne wartości. Jeżeli przeczytasz ten i ów rozdział dwadzieścia razy, powinieneś przynajmniej dziesięć razy czytać go inaczej i za każdym razem odkrywać w nim inne obszary. Nigdy jednak nie bądź pewny, że dotarłeś do prawdziwego jego sensu, do sedna sprawy. Nie popadaj w popłoch, jeżeli za każdym czytaniem inne wartości wydobędziesz z tego samego tekstu, nawet takie, które sobie nawzajem zaprzeczają. Biblia jest żywiołem bez dna i granic. Nikt z badaczy, egzegetów, teologów, uczonych i pisarzy nie dotarł do jej najgłębszych źródeł. Dlatego nie zrażaj się, jeżeli w Biblii czegoś nie zrozumiesz. Mądrzejsi od Ciebie również nie rozumieli wszystkiego. Ale bądź zawsze przygotowany na nieprzewidziane odkrycia i znaleziska, które podczas poprzednich lektur wymknęły się twojej uwadze. Ten sam rozdział czytać będziesz wielokrotnie i nie wpadniesz na ślad tego, czego szukasz, aż nagle, za którymś razem, nie tylko otrzymasz jasną odpowiedź na trapiące cię pytania, ale trafisz na dotychczas niezauważone przez ciebie pokłady obrazów i myśli, i wtedy ujrzysz to, co było całkowicie zasłonięte przed tobą podczas wszystkich poprzednich lektur. Biblia jest podobna do Boga. Nie pozwala, by ją poznawano i zgłębiano do samego dna.”

(R. Brandstaetter, Krąg biblijny, Warszawa 1986, s. 36-37)

 

Poniżej zamieszczone zostały czytania na każdy dzień w Tygodniu Biblijnym. Spróbujmy zgłębić je tak, aby na nowo w nich odkryć dotychczas niedostrzegane przesłanie.

 

Nd
4 maja
Pn
5 maja
Wt
6 maja
Śr
7 maja
Cz
8 maja
Pt
9 maja
So
10 maja

 

 

 

Poza wyżej omówionym okresem polecamy czytania codzienne w formie internetowej lub aplikacji na telefon. Gorąco zapraszamy także na spotkania Kręgu Biblijnego, które odbywają się w każdy poniedziałek po wieczornej Mszy świętej.

Za pomoc w przygotowaniu artykułu serdecznie dziękuję ks. Stanisławowi.

Mateusz RakowskiAdministrator strony swietyjakubkrzepice.pl