Spektakl świąteczny
sobota, 22 lutego 2014 14:28

W dniu 19 stycznia oraz 02 lutego w Krzepickim Domu Kultury grupa teatralna zaprezentowała ponad dwugodzinny spektakl pt. „Merry Christmas” .

Autorką scenariusza jest pani Beata Górska – Cieślińska, projektantką scenografii Justyna Wręczycka, natomiast nagłośnieniem i oświetleniem sztuki zajął się Mateusz Korzekwa. W spektaklu wzięły również udział solistki grupy wokalnej „Canticum Cordium” działającej w krzepickim GOK-u.

Grupa teatralna składa się z osób dorosłych, młodzieży licealnej, gimnazjalnej oraz dzieci. Wystawiono wspaniałą, na bardzo wysokim poziomie sztukę – ukazującą przygotowanie do Świąt ograniczonych do histerycznej komercji zagłuszającej aspekty duchowe. A przecież przedświąteczna atmosfera i świąteczna radość wynikają z prawdziwej istoty Świąt, przychodzącego do nas Boga w osobie Bożej Dzieciny.

Sztuka bardzo trafnie obnażyła przedświąteczny pośpiech, zdenerwowanie biegających po zatłoczonych, handlowych galeriach oszalałych, ogłupianych ludzi, którym kradnie się czas i wtłacza neopogaństwo. Zachęca do kupowania chińskich podróbek i rzekomo „coraz tańszych” towarów sprzedawanych w tzw. „promocji”. To zabieganie napełnia zdenerwowaniem i frustracją. Nakierowuje na histeryczną komercję, a nie na głębię przeżyć oraz błogosławieństwo spływające na tych, którzy potrafią odkryć poprzez należyte, chrześcijańskie przygotowanie Narodzenie Boga.

Niestety jakże wielu ulega presji lichwiarzy, wpada w chorobowy amok i nabywanie wszystkiego, co chwilowo uważa się za niezbędne. Chęć posiadania staje się głównym motywem postępowania. Brak nam pokory i umiaru. Atmosfera handlowych molochów wyjaławia człowieka i znieczula. Jesteśmy manipulowani. Aby kupować, często pożyczamy u kolejnych lichwiarzy. Profanuje się wiarę, zwłaszcza katolickie święta, szerzy neopogaństwo.

Sprowadza się Boże Narodzenie do komercji, nieograniczonych zakupów, towaru i pieniądza. Krzepiccy aktorzy powyższe prawdy wspaniale ukazali przygotowując się przez kilka tygodni do zaprezentowania jakże wartościowej, mądrej i pełnej refleksji sztuki.

mgr Bogdan NapierajNauczyciel, historyk