Atak na stronę parafii
wtorek, 02 lutego 2016 00:00

 

Dwudziestego stycznia, strona Parafii św. Jakuba Apostoła w Krzepicach przestała funkcjonować – została odgórnie zablokowana z powodu ataku cybernetycznego, który na nią dokonano. Serwis był wyłączony z użytku przez prawie dwa tygodnie. W tym czasie przeprowadzono niezbędne naprawy oraz zabezpieczono dodatkowe kopie danych – aby ewentualne, przyszłe ataki nie spowodowały utraty treści.

Sytuacja była złożona, gdyż nielegalnie zainstalowano na naszej stronie złośliwe oprogramowanie (exploit). Przy jego pomocy dokonano ataków DoS (Denial of Service) na serwery firmy, która świadczy nam usługi hostingowe. Jako, iż niepożądane skrypty zagrażały bezpieczeństwu innych klientów, w całości zablokowano wszystkie skrypty strony parafii. Prawdopodobnie działania te nie były wymierzone bezpośrednio w naszą parafię – wykorzystano ją natomiast do ataku na firmę hostingową.

Strona powraca do normalnego trybu działania, choć wymagać będzie modernizacji. Aktualizacja oprogramowania stanie się gwarantem bezpieczeństwa w kolejnych latach. Do czasu przeprowadzenia niezbędnych działań, podjęte zostaną inne środki ostrożności – między innymi zmiany wszystkich haseł w nieregularnych odstępach czasu. Mogą one powodować wyłączenie serwisu na kilkanaście minut, lecz utrudnią dokonanie kolejnych ataków

.

Za wszystkie utrudnienia bardzo przepraszamy.

 

Mateusz RakowskiAdministrator strony swietyjakubkrzepice.pl